בישראל כמו בכל שאר מדינות העולם, מורגשת עליית המחירים הגבוהה של הדלק, ולא מפתיע שיותר ויותר חברות ומדינות מנסות למצוא פתרונות אחרים להנעת הרכב – שיהיו זולים יותר, וגם ידידותיים יותר לסביבה. אבל עד שזה יקרה, ישנן לא מעט חברות רכב השוקדות על מציאת פתרונות יעילים לצמצום בזבוז הבנזין בעת הפעלת המנוע, והן אפילו מצליחות בכך במידה לא מועטה. כך למשל נולד מנוע הטורבו בנזין, ה”מנצל” חלק מהגז שנפלט מהמנוע לשם הנעת הבוכנה כך שהספק המנוע יהיה טוב יותר, ואף ניכר באופן משמעותי.

טורבו בנזין – האם זה באמת כל כך טוב?

מה זה טורבו בנזין - טופ טורבו

התשובה לשאלה זו נראית על פניו פשוטה: כמובן שכן. אלא שצריך לזכור שמלבד הפן החסכוני או האקולוגי ישנם משתנים נוספים כמו בטיחות, עלות, נחיצות והיווצרות תקלות שצריכים להילקח בחשבון. כך, אם אתם מתעניינים בשילוב מנוע טורבו בנזין לרכב שלכם חשוב שתדעו כי הוא אפקטיבי במיוחד במכוניות עם סל”ד גבוה (אחרת אין לו השפעה משמעותית כל כך), וכן חשוב לדעת שמדובר במחויבות מסוימת, יותר מאשר במקרים אחרים – מאחר והמנוע דורש טיפול קפדני כבר מהרגע הראשון: בכל מקרה של תקלה (או חשד לאחת כזו), יש לטפל בכך מיד ולפתור את הנזק מוקדם, לפני שיתעוררו בעיות חמורות ויקרות הרבה יותר. ואם כבר מדברים על מחירים, כדאי לדעת שגם מחיר המנוע עצמו אינו זול, אם כי כאמור, במידה והוא מתאים לכם ואתם מטפלים בו נכון, הוא ללא ספק יוזיל לכם את עלויות הנסיעה והדבר יורגש אף בנהיגה עצמה.

אילו סיכונים קיימים במנוע טורבו בנזין?

בשל עליית לחץ האוויר והנטייה לעלייה בטמפרטורה מעל לרגיל, מנוע הטורבו בנזין עשוי להגיע, במצבים חמורים, למצב של נזק הכרוך בעלויות גבוהות, ובמקרים קיצוניים אף לסכנת התלקחות (במיוחד במנגנונים אוטומטיים המדוממים את המנוע בעת עצירה מוחלטת של הרכב). כדי למנוע זאת חשוב לעקוב אחר ההנחיות המדויקות של היצרן ושל מכונאי הרכב שאתם עובדים איתם, ועם כל זאת גם לזכור שלמרות הכל, יותר ויותר רכבים המוצאים היום לשוק הם מנועי טורבו בנזין, כך שבסך הכל מדובר במנוע שעבר את תקני הבטיחות השונים, ופשוט יש לנהוג בו במשנה זהירות ביחס למקרים אחרים.